המאבק לשחרור פולארד 35 שנה!

יונתן פולארד, יהדות ארה"ב והשקפה אמונית / דמיטרי פרנס

בזמן האחרון התעורר בישראל העניין הציבורי לגורלו של יונתן פולארד. העמותות למען פולארד והמתנדבים הצליחו להפעיל רבנים, אלה משכו ח"כים להתערב ולפנות לראש הממשלה. השיא היה עצרת ההזדהות בכיכר ספרא בירושלים בעת פגישתו של ראש הממשלה עם הנשיא בוש בארה"ב. אך שרון לא העיז להוציא מכיסו מכתב של הדרישה הישראלית לשיחרורו של פולארד, בשיחה הנושא לא הועלה שוב.

בחזרה הביתה כינה שרון את הח"כים המבקשים (וגם את העם כולו) – שנוררים. בתגובה כתב יונתן פולארד מכלאו מכתב גלוי המגן על עם ישראל ועל נציגיו הטובים. המכתב של יונתן פולארד קרוב מאוד ברוחו להשקפתה האמונית של מנהיגות יהודית.

עליונותו של האינטרס האמריקאי – הוא אחד מערכי היסוד שעליהם עומדת החברה האמריקאית. אזרח הוא קודם כל האמריקאי ורק אחר כך שייך לעדה שלו. הנאמנות לאינטרסים של ארה"ב עומדת קודם כל ומעל הכל. ככה נוסדה החברה האמריקאית ועל כך עומדת עד היום. גם ליהודים האינטרס האמריקאי הוא בגדר קדושה, לפגוע בו זה כמו לירות לעצמם ברגל.

מה עשה פולארד? הוא הציב את האינטרס הביטחוני של ישראל ושל העם היהודי מעל האינטרס האמריקאי.

מבחינת הקהילה היהודית המעשה של פולארד הוא החמור ביותר וזורק צל עכור על הקהילה היהודית כולה. זה מסביר למה הם כולם שתקו כל הזמן ולמה כל כך קשה להם כעת לפתוח פה להגנתו.

מבחינת הממסד האמריקאי המעשה של פולארד זו בגידה באמריקה. אמריקה לא סולחת לבגידות. על הבוגד לקבל את מלאו העונש הקשה ולשמש כדוגמה רעה וכלקח לכולם. על כל דרישה לשיחרורו, על כל בקשה לחנינתו, נשיא או כל גורם אחר בממסד לא הגיב ולא יגיב.

את הרציונל הזה קלטו היטב גם הפוליטיקאים הישראלים וגם ראשי הקהילה היהודית בארה"ב. ודאי, לא שווה להם לבזבז את מאמציהם על פולארד.

המעשה של פולארד הוא אידיאולוגי לחלוטין. אילו היה מעביר סודות תמורת כסף, הכל היה ברור, האיש פושע ועליו לקבל עונש של מספר שנות מאסר. אך המעשה של פולארד הממשיך וטוען לצדקתו המוסרית ולא מקבל את דינו, המעשה שלו מכרסם בערכים שעליהם בנויה החברה האמריקאית – ועל זאת אמריקה לא יכולה לסלוח. לתת לו חנינה זה בעצם להשלים עם המעשה שלו ולקבל את עליונותו של הצדק היהודי ולהתחיל להתחשב באינטרס של העם יהודי.

מבחינתנו, מבחינת ההשקפה האמונית, יונתן פולארד הוא חייל שלנו וגם הגיבור הלאומי של העם היהודי, האיש העלה את האינטרס של כלל ישראל מעל הכל ואף הקריב את עצמו. כך צריך לנהוג כל יהודי!

ההשקפה האמונית תובעת מיהודי בכל מקום ובכל מצב להציב את האינטרס של כלל ישראל מעל האינטרסים של הפרט ומעל אינטרסים אחרים כלשהם.

כאן אנו מגיעים לסתירה קשה מאוד.

מצד אחד, הקהילה היהודית בארה"ב (כמו שאר האמריקאים) נאמנה נאמנות מוחלטת לארה"ב.

מצד שני, ההשקפה האמונית תובעת מכל יהודי ומהקהילה כולה התמסרות מוחלטת למטרות העם היהודי, תובעת לשנות לחלוטין את סדרי הערכים שלהם. למעשה, היא תובעת בעקיפין הרבה מאוד גם לגבי החברה האמריקאית כולה.

ובאשר ליהודים. התיקון האמוני של יהדות ארה"ב הוא כמו מעשה הגבורה של יונתן פולארד.

יחד נגשים את החלום של יהונתן!