המאבק לשחרור פולארד 35 שנה!

מפגינים למען פולארד בי-ם: "אובמה, תציל אותו"

נשיא ארצות הברית, , כבר שלל את האפשרות שיורה בקרוב על שחרורו של המרגל הישראלי, אבל לפני ביקורו הנושא חוזר לסדר היום: כאלפיים בני אדם, רבים מהם בני נוער, מפגינים הערב (יום ג') מול משכן הנשיא בירושלים ודורשים את שחרורו של ג'ונתן פולארד, שכלוא בארה"ב קרוב ל-29 שנים.

 

 "כבוד הנשיא, תציל את פולארד", נכתב על אחת הכרזות בהפגנה בירושלים, ועל אחרת נכתב באנגלית: "ברוך הבא הנשיא, בבקשה תשחרר את פולארד". רחוב הנשיא בבירה נחסם לתנועה. אסתר, רעייתו של פולארד, נשאה דברים ופנתה אל המפגינים. "אני מסתכלת על הקהל הגדול שבא הערב מתוך מסירות נפש ומדמיינת איך אסביר ליונתן שיתקשר מאוחר יותר לשמוע איך היה. אגיד לו שהעם היקר שלנו רוצה אותו בבית".

 

רעייתו של פולארד הוסיפה: "זה מה שמחזיק אותו בחיים, העובדה שהעם שלנו לא שוכח אותו ורוצה אותו. מדי יום הוא שואל אותי כמה אנשים חתמו על העצומה לשחרורו. זה נותן לו עוד דקה, עוד שעה, עוד יום. אנחנו רוצים את יונתן בבית".

 

חני לרנר, מפגינה שהגיעה מרעננה, הסבירה כי "פולארד הוא קונצנזוס וחשוב לכולנו, כולם הגיעו להפגנות על גלעד שליט, אני לא מבינה למה לא כולם מגיעים להפגנות על פולארד שנתן את החיים שלו בשבילנו. זו חוצפה שאובמה מגיע לארץ והוא לא מביא איתו את פולארד. אני שואלת איזו מדינה שיש לה כבוד מאפשרת למנהיג של מדינה שמחזיקה את אחד מבני עמה בכלא פשוט לבוא ולהשתחוות לפניו. אני לא יודעת אם ההפגנות יעזרו, אבל חייבים להמשיך ולעשות".

 

דומיניק שהגיעה ממצפה יריחו אמרה כי פולארד הקריב את עצמו למען ישראל. "גם פרעה לא רצה לשחרר את עם ישראל, אבל בסוף הוא עשה זאת כי הכריחו אותו", אמרה. "אנחנו עושים מאמצים גם מבחינת תפילות וגם מבחינת הפגנות".

 

עמיחי הגיע להפגנה מגוש עציון עם שתי בנותיו בגילאי שבע ועשר. "הן מכירות את הסיפור של פולארד, הן מאוד מעורבות. הוא איש שעבד בשבילנו, בשביל עם ישראל. הוא ניסה לעזור למדינה והוא יושב על זה בכלא כל כך הרבה שנים. זו החובה שלנו להשתדל כדי שישחררו אותנו".

 

לפני ההפגנה הגיעו לבית הנשיא בירושלים אסתר, רעייתו של פולארד, יחד עם יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, ראש המטה למען פולארד, אפי להב, וסגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופסור מרדכי קרמניצר. הארבעה מסרו לנשיא המדינה שמעון פרס את נוסח מכתב האזרחים הקורא לנשיא ארה"ב לגלות חמלה ולקצוב את עונשו של פולארד. על המכתב חתמו בשבועות האחרונים כ-200 אלף ישראלים.

 

מאז שנודע על ביקורו של אובמה מנסה הוועד למען שחרורו של פולארד להגביר את הלחץ בנושא – אבל בינתיים ללא הואיל. בשבוע שעבר התייחס אובמה בראיון בערוץ 2 לקמפיין למען שחרור פולארד מהכלא האמריקני ואמר כי "מדובר באדם שביצע עבירה חמורה מאוד פה והוא מרצה את עונשו. מערכת המשפט בארה"ב מאפשרת לשקול את קיצור המאסר מדי פעם, ויש אפשרות שבסופו של דבר הוא ישוחרר. תפקידי כנשיא במערכת הזאת היא לנסות לוודא שאפעל לפי הכללים והחוקים המקובלים בהליך החוקי הזה".

 

 אובמה הבהיר באותו ראיון כי פולארד לא ישוחרר בתקופה הקרובה: "אינני מתכוון לשחרר את ג'ונתן פולארד מיד, אבל אני אוודא שהוא – כמו כל אמריקני שנגזר עליו עונש מאסר – יזכה לבחינה מחודשת של העונש שנגזר עליו וייהנה מאותן זכויות שכל אדם אחר נהנה מהן".

 

לפני כשבועיים ואמר לה: "הגיע הזמן שיונתן ייצא לחופשי. הנושא הזה יעלה בביקור עם הנשיא אובמה. זה כבר עלה אינספור פעמים על ידי וגם על ידי אחרים".

 

המאמצים לשחרור המרגל הישראלי נמשכו גם לאורך השנה האחרונה. באפריל ובה ביקש חנינה הומניטרית לפולארד. הממשל האמריקני דחה את הבקשה. "עמדתנו נותרה כשהייתה", אמר אז דובר המועצה לביטחון לאומי בתגובה לאיגרת.

 

ביולי האחרון, אחרי פגישה עם נתניהו, אמרה מזכירת המדינה דאז הילרי קלינטון שפולארד הורשע בריגול ונשלח למאסר עולם, ולכן "אני לא צופה שינוי בנושא הזה".

 

"כבוד הנשיא, תציל את פולארד" (צילום: אוהד צויגנברג)

"כבוד הנשיא, תציל את פולארד" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

אסתר פולארד, הערב (צילום: אוהד צויגנברג)
אסתר פולארד, הערב (צילום: אוהד צויגנברג)

 

 

 

ההפגנה בירושלים, הערב (צילום: עמר ברדה)
ההפגנה בירושלים, הערב (צילום: עמר ברדה)

 

(צילום: עמר ברדה)
(צילום: עמר ברדה)
 

 

הכתבה המקורית בYNET

 

יחד נגשים את החלום של יהונתן!